logo

در این متن به معرفی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین خواهیم پرداخت. همچنین اشاره کوچکی به برخی از جراحی های دیگر پلک خواهیم کرد. چنانچه به دنبال مراکز بلفاروپلاستی هستید، می توانید لیست کلینیک ها را در انتهای صفحه، قبل از فوتر، بیابید. یا بر روی این لینک زیر کلیک نمایید:

 

کلینیک های بلفاروپلاستی

 

 

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) چیست؟

جراحی پلک به طیف گوناگونی از جراحی های مربوط به پلک گفته می شود، که بلفاروپلاستی یکی از رایج ترین آن است.

بلفاروپلاستی به منظور زیبایی، یا درمان مشکلات عملکرد پلک انجام می شود.

بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک بالا و پلک پایین به منظور زیبایی یا درمانی انجام داد. در این جراحی، پوست و چربی اضافه پلک بالا یا پایین برداشته می شود. در نتیجه باعث رفع چین و چروک و افتادگی پلک و رفع پف می شود.

سن دقیقی برای انجام بلفاروپلاستی وجود ندارد، ولی اغلب در دهه 40 یا 50 این جراحی را انجام می دهند.

بلفاروپلاستی نیازی به بیهوشی کامل و بستری شدن ندارد. این جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود.

 

براي مشاهده ديگر کلينيک ها بر روي دکمه زير کليک کنيد:

مشاهده ديگر کلينيک ها

 

مدت ماندگاری بلفاروپلاستی

مدت ماندگاری بلفاروپلاستی 7 تا 10 سال می باشد. درمان جایگزین بلفاروپلاستی برای افتادگی پلک، پلاسما جت می باشد. درمان جایگزین بلفاروپلاستی برای پف پلک، ترماژ می باشد. پلاسما جت و ترماژ هر دو 1 تا 2 سال ماندگاری دارند.

جای بخیه بلفاروپلاستی

پس از جراحی می توان از بخیه جذبی استفاده نمود که پس از 4 تا 7 روز از بین می رود. در صورت استفاده از بخیه های غیر جذبی می بایست 1 هفته پس از بلفاروپلاستی جهت کشیدن بخیه مراجعه نمود.

در بلفاروپلاستی پلک بالا، برش بر روی شکاف طبیعی پلک بالایی زده می شود، لذا جای بخیه مشهود نخواهد بود. البته جای بخیه به مهارت پزشک و شدت افتادگی نیز بستگی دارد.

در بلفاروپلاستی پلک پایین، در صورت برداشتن چربی اضافی، برش درون پلک زده می شود و لذا جای زخم باقی نمی ماند. ولی در صورت برداشتن پوست اضافی پلک پایین، برش دقیقا زیر مژه ها زده می شود.

تفاوت بلفاروپلاستی و جراحی پتوز

بلفاروپلاستی با جراحی پتوز متفاوت است. در جراحی پتوز، تاندون ها و عضلاتی که مسئول بالا نگه داشتن پلک بالا هستند سفت شده، و مشکل افتادگی پلک رفع می شود. در حالی که بلفاروپلاستی جهت رفع افتادگی پلک بر اثر "پوست اضافی" انجام می شود.

جهت آگاهی از علت و درمان افتادگی پلک بر روی آن (لینک قرمز رنگ) کلیک نمایید.

جراحی آسیایی پلک

جراحی آسیاسی پلک به منظور ایجاد فولد پلک (خط) انجام می شود، در حالی که جراحی نرمال پلک به منظور رفع چین و چروک، چربی و پف انجام می شود.

به بلفاروپلاستی آسیایی، جراحی پلک دوبل (Double Eyelid Surgery) نیز می گویند.

در عکس زیر، خط پلک دوتایی را مشاهده می نمایید.

بلفاروپلاستی زیبایی

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یکی از رایج ترین جراحی های داخل کشور محسوب می شود. افراد به دلیل افزایش سن و یا گاها به صورت ژنتیکی به افتادگی پلک دچار می شوند که با انجام یک جراحی 1-3 ساعته قابل رفع می باشد. طی این عمل علاوه بر مقصود زیبایی و جوانی، با برداشتن افتادگی پلک ها میدان دید نیز افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که جراحی های مرتبط با چشم می بایست فقط برای افرادی انجام شود که واجد شرایط آن هستند. لذا پیش از انجام آن، شرایط چشم و پلک می بایست توسط پزشک متخصص مجرب و ماهر مورد بررسی قرار گیرد.

در انتهای صفحه می توانید لیست کلینیک های بلفاروپلاستی را بیابید.

بلفاروپلاستی درمانی

عمل بلفاروپلاستی علاوه بر نتیجه زیبایی، که با حذف چربی و پوست اضافه همراه است، خاصیت درمانی نیز دارا می باشد. بدین صورت که پس از این نوع جراحی پلک و از بین رفتن افتادگی، میدان دید افزایش می یابد. زیرا در صورت وجود پلک های افتاده، میدان دید در ناحیه فوقانی و کناری چشم ها کاهش می یابد.

 

کاربردهای جراحی پلک

عمل جراحی پلک به دلایل گوناگون و با هدف جوانسازی و زیبایی چهره انجام می گیرد، در ادامه به معرفی دلایل و کاربردهای عمل پلک خواهیم پرداخت.

 

افتادگی پلک ها:

در واقع وجود پوست های اضافه در ناحیه بالای چشم باعث ایجاد حالت افتادگی و خستگی پلک  و پف در بالای چشم می شود و گاها در موارد شدید می تواند ناحیه دید را مختل نماید.

 

پف زیر چشم ها:

به مرور زمان و طی سال ها با افزایش سن پلک پایین حالت پف دار پیدا کرده و عموما به دلیل کشیدگی زیاد لایه های پلک پایین ایجاد می گردد که این مشکل با جراحی پلک قابل حل می باشد.

 

چروک زیر چشم و افتادگی پوست:

شل شدن پوست و بافت های زیر چشم بر اثر افزایش سن سبب ایجاد چهره مسن و خسته می گردد که با جراحی پلک می توان این چروک ها را هموار و چهره را شاداب نمود.

 

چشم های سنگین:

جمع شدن حجم زیاد چربی در پلک ها، سبب ایجاد ظاهری خسته و پژمردگی چشم ها می گردد که طی عمل پلک و خارج نمودن این چربی ها ظاهری شاداب پدید می آید.

 

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین به منظور از بین بردن پف زیر چشم و همچنین چروک پوست و بافت ها در قسمت پایین پلک انجام می گردد.

با انجام این جراحی خستگی از چهره فرد زدوده و چهره حالت شاداب و جوانتری به خود می گیرد. البته می بایست در ابتدا علت پف زیر چشم مشخص گردد زیرا گاهی اوقات به دلیل کم کاری تیروئید، خشکی چشم، فشار خون بالا و بیماری قلبی پف در قسمت پایین چشم ایجاد شده که برای رفع آن نیازی به جراحی وجود نداشته.

طی این عمل با ایجاد برشی در پشت پلک چربی ها تخلیه می شوند و اگر نیاز به برداشتن پوست اضافی باشد با ایجاد برشی در خط مژه چربی و پوسته اضافه برداشته شده و بخیه ای ظریف زده می شود.

 

جراحی پلک بالا

در جراحی پلک بالا که عموما در جهت بهبود افتادگی پلک در اثر افزایش سن و زوایای دید و بینایی انجام می شود جراح با ایجاد برش در چین پالای پلک، پوست و عضله و چربی های اضافه را تخلیه می کند، گاها با توجه به میزان پوست های اضافه به منظور کاهش تورم و کبودی از لیزر به منظور برداشت بافت های اضافه استفاده می شود.

 

جراحی پف پلک

این نوع جراحی به دلیل محبوبیت در میان افراد آسیای شرقی و جنوب شرقی تحت عنوان بلافاروپلاستی شناخته می شود. طی این جراحی با ایجاد یک چین در زیر پلک بالا منجر به ایجاد پلک دوبل می شود که در میان  آسیایی های محبوبیت دارد.

 

فرایند و مراحل جراحی پلک

با توجه به اینکه جراحی پلک برای پلک بالا یا پایین بوده طی عمل بافت ها و پوست های اضافه ناحیه مد نظر حذف شده و حالت

چشم ها و چهره شادابی خود را به دست می آورد.

عمل جراحی پلک به عنوان یک عمل سرپایی تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام می شود. در جراحی پلاک بالایی که منجر به استحکام پوست بالای مژه می گردد جراح پوست های اضافه ای که باعث چروک و افتادگی پلک ها شده را بر می دارد. طی این فرآیند با ایجاد شکاف در خطوط چین پلک بالا تمامی پوست، بافت عضله و چربی های اضافی حذف می شود و سپس با بخیه ای ظریف و کوچک شکاف بسته می شود.

و اما طی فرآیند جراحی پلک پایین که به منظور رفع پف و سیاهی زیر چشم و چروک ها انجام می شود شکافی کوچک در پلک و یا خط مژه ایجاد شده و اضافات حذف می شود و شکاف بوسیله بخیه و یا چسب بخیه بسته می شود. عمل پلک پایین مدت زمان بیشتری نسبت به پلک بالا به طول می انجامد.

پس از جراحی برای کاهش درد مسکن تجویز شده و گاها تا زمان کم شدن کبودی وو تورم پد چشمی روی موضع قرار می گیرد. پزشک نحوه مراقبت و شستشو چشم ها طی 1 هفته آموزش داده و در صورت لزوم تا زمان بسته شدن محل برش ها آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز می گردد. تورم و کبودی به مراتب طی 1 هفته کاهش پیدا می کند و استراحت در این مدت الزامی است.

 

نحوه عمل جراحی پلک برای افتادگی پلک بالا

طی عمل جراحی پلک بالا که به منظور رفع افتادگی انجام می گردد جراح با ایجاد برش در خطوط چین پلک تمامی پوست و بافتهای اضافه را بر می دارد و ناحیه دارای شکاف را با بخیه های ظریف می بندد. مدت زمان این جراحی حدود 1 ساعت می باشد.

 

نحوه عمل جراحی پلک پایین

طی عمل جراحی پلک پایین که به منظور رفع سیاهی و پف زیر چشم و همچنین چین و چروک ها و برآمدگی هایی که بر اثر افزایش سن ایجاد شده، جراح با ایجاد برشی در پلک و یا خط مژه اضافات چربی و پوست را بر می دارد و نهایتا با چسب و یا نخ های ظرف بخیه می زند که بعد از 1-2 هفته جذب می گردد.

جراحی پلک پایین معمولا نسبت به پلک بالایی بیشتر زمان می برد و ممکن است تا 2 ساعت زمان ببرد.

 

فیلم عمل جراحی پلک

در این قسمت به زودی فیلمی از توضیحات جراحی پلک قرار خواهد گرفت.

 

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی پلک هستند؟

خانم ها و آقایانی که دچار افتادگی پلک هستند و از پف و چروک و پوست شل اطراف چشم رنج می برند می توانند تحت عمل جراحی پلک قرار بگیرند. گاها افتادگی پلک ها می تواند دید افراد را مختل کند که این مشکل با جراحی پلک به سادگی قابل رفع می باشد.

 

نتایج بعد از عمل پلک چشم

پس از جراحی پلک وجود تورم و کبودی و گاها خشکی چشم و یا حتی تاری چشم و حساس بودن به نور در روزهای اولیه طبیعی بوده که به مراتب و مرور زمان کاهش پیدا می کند. همچنین محل برش و بخیه طی چند ماه به مرور کمرنگ می گردد و طی این مدت تا بهبودی کامل برش ها حالت سفتی پلک طبیعی می باشد، بدین منظور پماد ها و در صورت لزوم آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود.

به طور کلی برای مشاهده نتیجه جراحی نیاز به حداقل 6 ماه زمان می باشد. استراحت و پرهیز از کارهای سنگین در مدت زمان بهبود بسیار تاثیرگذار است.

 

اقدامات و آمادگی لازم پیش از جراحی پلک

 • اولین و مهم ترین اقدام پیش از جراحی انتخاب پزشک با تجربه و مهارت کافی می باشد زیرا تا حد بسیار زیادی نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • پیش از جراحی در صورت مصرف داروی خاص و یا حساسیت های دارویی را می بایست به اطلاع پزشک خود برسانید.
 • آزمایش هایی که توسط پزشک نوشته می شود را می بایست انجام داده و روز جراحی به همراه داشته باشید.
 • از مصرف داروهای که سبب انعقاد خون می شود مانند آسپرین و بروفن تا 2 هفته پیش از جراحی خودداری نمایید.
 • داروها و پمادها و دستورات پزشک را پیش از جراحی دقیقا انجام دهید.
 • تا 2 فهفته پیش از جراحی از مصرف الکل و سیگار پرهیز نمایید.
 • شب قبل جراحی استحمام نموده و پوستی تمیز در کلینیک حاضر شوید.

 

دوره نقاهت و مراقب های بعد از جراحی پلک

 • وجود تورم و کبودی پس از جراحی بسیار طبیعی بوده و برای کاهش تورم می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • برای کاهش تروم می بایست در هنگام خواب سر را بالات از مواقع عادی قراردهید.
 • حداقل 1 هفته به طور کامل استراحت نمایید و از انجام کارهای روزمره و سنگین پرهیز نمایید.
 • تاری چشم پس از جراحی طبیعی بوده و از رانندگی تا زمان مجوز پزشک خودداری نمایید.
 • برای کاهش درد در صورت لزوم مسکن تجویز می شود.
 • تمیز نگه داشتن چشم و انجام شستشوی آموزش داده شده توسط پزشک
 • به منظور رفع خشکی پلک گاها پمادها و قطره هایی تجویز می شود، همچنین آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت در محل برش ها در صورت لزوم تجویز می شود.
 • از دست زدن به محل بخیه های خودداری نمایید، محل برش در بین چین پلک ها بوده و پس از مدتی کاملا از بین میرود.

 

مزایای عمل افتادگی پلک

 • از جمله مهم ترین مزیت جراحی پلک بازگشت شادابی و جوانی چهره می باشد.
 • رفع حالت خستگی و افتادگی پلک ها
 • بهبود زوایا و ناحیه دید چشم ها
 • از بین رفتن پف و چروک ها پلک
 • افزایش اعتماد به نفس
 • ماندگاری بالای این روش

 

خطرات و عوارض جراحی پلک

تمامی عوارض نام برده در این قسمت تا میزان بسیار زیادی به بستگی به پزشک انتخابی شما داشته و در صورت انتخاب جراح با تجربه و تخصص کافی احتمال بروز هر یک به حداقل خواهد رسید.

 • عفونت و خون ریزی
 • خشکی و قرمزی چشم ها
 • سفتی و سخت بسته شدن پلک ها
 • اسکارهای ناشی از برش ها ایجاد شده
 • آسیب به عضله چشم
 • تاری دید موقت

 

عوارض بلفاروپلاستی

عوارض طبیعی پس از جراحی پس از چند روز برطرف شده، و دوره کامل نقاهت نیز پس از چند هفته اتمام می یابد.

این جراحی چنانچه توسط پزشک متخصص مجرب و در کلینیک های معتبر انجام شود، کم عارضه و بی خطر است.

 

قیمت بلفاروپلاستی

هزینه جراحی پلک به عوامل گوناگونی وابته می باشد و دارای نرخ ثابتی نبوده، شرایط بیمار و مشکلات موجود در پلک وی، هزینه کلینیکی که جراحی در آن انجام می شود، دستمزد و هزینه جراح که  متناسب با مهارت و تخصص وی متفاوت بوده، نوع و گستردگی جراحی، هزینه اتاق عمل و دیگر هزینه های جانبی همگی در قیمت نهایی تاثیر گذار می باشد.

بهترین کلینیک بلفاروپلاستی در ایران

کلینیک و تجهیزات استاندارد در کنار پزشک با مهارت بالا در نتیجه جراحی پلک بسیار تاثیرگذار می باشد. بنابراین پیش از اقدام به جراحی حتما موارد ذکر شده را مد نظر قرار دهید. به منظور سهولت در انتخاب ما در اینجا لیستی از بهترین کلینیک های جراحی پلک در ایران را فراهم آورده ایم.

سوالات متداول بلفاروپلاستی

آیا جراحی پلک تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

از آنجایی که جراحی پلک یک عمل زیبایی محسوب می شود تحت پوشش بیمه قرار ندارد و تنها در موارد خاص که افتادگی پلک چنان زیاد باشد که دید را تا درصد بالای مختل نماید امکان دارد بیمه درصدی از هزینه جراحی را پرداخت نماید.

 

جراحی پلک چقدر طول می کشد؟

جراحی پلک بسته به نوع آن مدت زمان متفاوتی به طول می انجامد. به طور میانگین برای جراحی پلک بالا 1 ساعت و برای جراحی پلک پایین 2 ساعت زمان به طول می انجامد.

 

آیا جراحی پلک محدودیت سنی دارد؟

افراد کاندید جراحی پلک دو دسته هستند اول افرادی که بر اثر افزایش سن دچار افتادگی پلک شده و دسته دوم افرادی که به دلیل عوامل وراثتی دارای پلک های افتاده هستن که معمولا سن مناسب برای جراحی در این افراد بین 20-30 سال می باشد.

 

آیا عمل پلک نیاز به بیهوشی دارد؟

عمل پلک بسته به نظر پزشک و طی مشاوره با بیمار طی بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می شود، معمولا جراحی پلک بالا با بی حسی موضعی انجام می شود.

 

چه مدت پس از جراحی پلک می توان فعالیت های روزمره را شروع کرد؟

بسته به شرایط بیمار حداقل 1 هفته نیلز به استراحت کامل می باشد و پس از آن کم کم می توان به فعالیت های سبک روزمره پرداخت.

 

آیا جراحی پلک باعث کاهش چین و چروک اطراف چشم می شود؟

بله، در پی انجام جراحی پلک چین و چروک ها و پوست های اضافی اطراف چشم و همچنین شل شدگی ها از بین می رود.

 

آیا پس از عمل لیزیک چشم می توان عمل پلک انجام داد؟

پیشنهاد می شود که بین این دو عمل جراحی حداقل حدود 6 ماه فاصله قرار دهید، پس از جراحی مشکل در بستن پلک ها و انطباق آن تا حدودی طبیعی بوده اما مشکلات شدیدتری مانند خشکی چشم و کاهش ترشح اشک در افرادی که به تازگی تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند دیده می شود.

 

آیا تکرار دوباره جراحی پلک امکان پذیر است؟

امکان تکرار جراحی پلک به صورت مجدد وجود دارد، و بیشتر در افرادی دیده می شود که در جوانی تحت این عمل جراحی قرار گرفته و پس از سال ها با افزایش سن مجددا احساس نیاز به این جراحی دارند.

 

چه مدت پس از جراحی پلک می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد؟

حداقل تا 2 هفته پس از عمل از لنزهای تماسی استفاده نباید کرد.

 

چه مدت پس از جراحی پلک می توان آرایش کرد؟

2 هفته پس از جراحی پلک مجاز به آرایش کردن خواهید بود.

 

آیا عمل جراحی پلک درد دارد؟

عمل جراحی پلک تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می شود و در صورت وجود درد پس از عمل مسکن تجویز می گردد.

 

ماندگاری نتایج جراحی پلک چه مدت است؟

ماندگاری جراحی پلک طولانی بوده و به طور میانگین 7 تا 10 سال نتایج آن باقی می ماند.

 

بخیه های جراحی افتادگی پلک تا چند روز باقی می ماند؟

معمولا نخ هایی که برای بخیه پلک استفاده می شوند پس از 1 هفته شروع به تجزیه می کنند.

 

چه مدت پس از جراحی پلک نتایج قابل مشاهده است؟

برای مشاهده نتیجه عمل جراحی پلک حداقل 4-6 ماه نیاز به زمان هست که در شرایط گوناگون تا 1 سال متغیر است.

 

آیا جای زخم پس از جراحی پلک باقی می ماند؟

از آنجایی که پوست پلک ها نازک بوده و ناحیه برش در محل چین های چشم قرار دارد جای زخم ها باقی نخوهد ماند و مشخص نمی شود.

 

آیا پیش از عمل پلک باید مصرف داروهای رقیق کننده خون متوقف شود؟

بله مصرف داروهای رقیق کننده خون با مشورت پزشک حدود 2 هفته پیش از عمل می بایست قطع گردد.

 

آیا می توان پیش از عمل پلک سیگار کشید؟

مصرف سیگار تا 2 هفته پیش از عمل یا طبق دستور پزشک می بایست متوقف گردد.

 

فرق جراحی نرمال پلک در مقابل جراحی آسیایی پلک چیست؟

جراحی نرمال پلک به منظور برطرف نمودن پف و چروک های چشم انجام می گردد در صورتی که جراحی آسیایی پلک به منظور ایجاد فولد پلک انجام می گردد.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 1165  |
 5.00   از   5/00   از تعداد   8   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

کلینیک های بلفاروپلاستی در ایران

تهران
آرش نجف بیگی

بلفاروپلاستی (رفع افتادگی پلک)

آرش نجف بیگی
تهران - سعادت آباد
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
محمد مهدی میر

بلفاروپلاستی (رفع افتادگی پلک)

محمد مهدی میر
تهران - فرمانیه
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
ابوالفضل عبدیزدانی

جراحی پلک بالا بلفاروپلاستی

ابوالفضل عبدیزدانی
تهران - ولیعصر
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
علی جاودانی اصفهانی

بلفاروپلاستی پلک | لیفت پلک

علی جاودانی اصفهانی
تهران - شهرک غرب
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

کلینیک ها ContantUs