logo

تزریق چربی چیست؟

در روش جوانسازی تزریق چربی از چربی به عنوان یک فیلر یا پرکننده استفاده می شود که در نتیجه جوانسازی و حجم دهی موضع تزریق را در پی دارد.

در این روش ماده ی تزریقی چربی بدن خود شخص می باشد که در لایه زیر پوست وارد می گردد به همین سبب در صورت تزریق درست بدن نسبت به ماده وارد شده واکنشی نشان نمیدهد و این روش نسبت به ماندگاری تزریق ژل دارای ماندگاری بیشتر است.

کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی کاربردهای زیادی داشته و در نواحی مختلفی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد که به تفکیک به هر کدام اشاره خواعیم نمود.

تزریق چربی در صورت

به کمک تزریق چربی که بوسیله لیپوساکشن از بدن شخص خارج و آماده سازی می شود امکان برطرف کردن نواقص و چروک های پوستی فراهم می باشد. امکان رفع خط لبخند، خطوط پیشانی و اخم، خطوط کنار چشم، پرکردن چاله های پوستی که بر اثر افزایش سن و جوش ایجاد شده، حجم دهی لب، زاویه سازی فک، چانه و... در این روش میسر می باشد.

تزریق چربی در سینه

یکی از روش های حجم دهی سینه ها ترزیق چربی می باشد، اما لازم به ذکر است که این روش برای افرادی مناسب است که بافت سینه ای خوبی دارند و سینه ی آن ها افتادگی ندارد. افرادی که در گذشته ایمپلنت سینه انجام دادند و یا کسانی که بعد از سرطان، سینه آن ها دچار مشکل شده برای بازسازی بعد از ماسکتومی یا سینه برداری برای تزریق چربی کاندیدای مناسبی هستند.

تزریق چربی در باسن و ران ها

افرادی که علاقه مند به باسن های حجیم و دارای انحنا هستند می تواند از روش تزریق چربی استفاده نمایند. در این روش بدون نیاز به ایمپلنت پس از خارج کردن چربی از نواحی بدن، چربی ها به باسن و ران ها جهت حجم دهی و فرم دهی تزریق می گردند.

 

جهت آگاهی از روش تزریق چربی به باسن بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.

 

براي مشاهده ديگر کلينيک ها بر روي دکمه زير کليک کنيد:

مشاهده ديگر کلينيک ها

 

تزریق چربی در دست

پس از افزایش سن و تغییر ظاهری دست ها برای پوشاندن عروق و تاندون های برجسته ی دست و بهبود ظاهر آن از روش تزریق چربی به دست می توان استفاده نمود.

مراحل و چگونگی انجام تزریق چربی

مراحل انجام تزریق چربی به ترتیب شامل :

استخراج چربی:  در مرحله اولیه جراح می بایست از یکی از نقاط بدن بوسیله روش لیپوساکشن مقداری چربی مورد نیاز برای تزریق را استخراج نماید.

آماده سازی و خالص سازی چربی:  در مرحله خالص سازی، چربی های خارج شده در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد تا ناخالصی های آن جدا گردند، در واقع خون و لیدوکائین از آن جدا مشود زیرا سبب تخریب سلول های چربی می گردد و برای تزریق آماده شود.

جایگذاری چربی: در نهایت جراح چربی های قرار گرفته در سرنگ را با تکنیک های مناسب در محل مورد نظر طی چندین مرتبه و هربار مقدار کمی چربی تزریق می کند، و این روند را تا جایی که به حجم و فرم دلخواه برسید تکرار می گردد.

از چه نواحی از بدن چربی برداشت می شود؟

محل برداشت چربی با توجه به نظر پزشک و مشورت با بیمار تعیین می شود که در افراد مختلف، متفاوت می باشد اما به طور کلی از نواحی چربی برداشت می شود که با رژیم غذایی چربی آن نقطه کم نمی شود و چربی های زیاد و ثابتی دارند. به عنوان مثال برخی از چربی شکم، ران و یا باسن استفاده می کنند.

بافت های چربی ران و باسن در قیاس با شکم سلول های چربی بزرگتری دارند در نتیجه ذخیره چربی بیشتری دارند. نواحی ران، پهلو، کنار زانو، زیر شکم چربی های مقاوم تری دارند. در نهایت چربی از موضع مورد نظر به روش لیپوساکشن با ایجاد برشی کوچک تخلیه می شود.

مزایای تزریق چربی

به طور کلی هر روشی نکاتی مثبت و منفی به همراه دارد. نکات مثبت در تزریق چربی ماندگاری بیشتر آن نسبت به تزریق ژل می باشد، و به دلیل اینکه ماده تزریقی از بدن خود شخص گرفته شده احتمال واکنش  آلرژیک بسیار نادر است. تزریق چربی روشی غیر تهاجمی و بسیار موثر است.

معایب تزریق چربی

 • ترزیق فیلر به روش چربی قاعدتا معایبی هم نیز به همراه دارد، به عنوان مثال برای انجام این روش می بایست چربی از بدن استخراج شود و خالص سازی شود تا برای تزریق مناسب باشد بنابراین نیاز به زمان بیشاری برای انجام این روش است، در صورتی که در روش تزریق ژل مواد تزریق آماده می باشد.
 •  هزینه این روش به نسبت روش دیگر تزریق فیلر بالاتر است.
 •  برای حجم دهی نقاط مختلف بدن گاهی نیازمند چندین جلسه درمانی می باشد، و گاها تزریق ممکن است تمدید شود زیرا میزان جذب چربی در بدن افراد مختلف متفاوت است.
 • به طور کلی تزریق چربی روش کم عارضه ای است که نهایتا به ایجاد تورم و کبودی ختم می شود که طی مدت زمان کوتاهی رفع می گردد.

عوارض تزریق چربی

 • حساسیت به بی حسی موضعی و واکنش های آلرژیک
 • عفونت (بسیار نادر)
 • اختلالات در حس پوستی که بعد از گذشت زمان رفع می شود و اسکار
 • آسیب به ساختار بافت پوست که در پی عدم وجود مهارت پزشک اتفاق می افتد، بنابراین در انتخاب پزشک دقت نمایید.

افراد مناسب برای تزریق چربی چه کسانی هستند؟

در روش تزریق چربی هدف بر طرف کردن نواقص حجمی می باشد که در قسمت های صورت و بدن وجود دارد. فرد کاندید برای انجام این روش می بایست در بدن خود محلی برای استخراج چربی داشته باشد زیرا مواد تزریقی در این روش از چربی بدن خود شخص گرفته می شود.

چه زمانی می توان تزریق چربی انجام داد؟

 • زمانی که فرد دارای چروک و فرورفتگی در نواحی صورت خود باشد و یا برای حجم دهی به بدن، دست ها و نواحی صورت.
 • زمانی که فرد خواهان تاثیر دائمی تری به نسبت روش های دیگر پرکننده ها باشد.
 • برای فرم دهی به نواحی باسن و سینه برای مخفی کردن جای ایمپلنت سینه.

نکات مهم و آمادگی لازم پیش از تزریق چربی

 • فارغ از نوع جراحی نوشیدن مقدار زیاد آب قبل و بعد عمل به بهبودی نتیجه کمک شایانی می کند.
 • قطع استعمال سیگار حداقل تا 6 هفته قبل جراحی به بهبود زخم ها و ترمیم آن کمک بسیاری می کند.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی و همچنین ویتامین ها که سبب افزایش خونریزی و کبودی می گردد خودداری نمایید.

و در نهایت برای دریافت نتیجه رضایتمندانه و جلوگیری از عوارض احتمالی در انتخاب کلینیک و پزشک دقت نمایید و صرفا هزینه را معیار قرار ندهید. ما بهترین کلینیک ها و پزشک ها را به شما معرفی خواهیم نمود.

دوره نقاهت و مراقبت های لازم پس از تزریق چربی

 • روزهای اولیه فرد نیاز به استراحت و مراقبت دارد.
 • محل استخراج چربی می بایست بوسیله باند کشی و گن به مدت 2 هفته پوشانده شود.
 • احتمال ایجاد تورم و کبودی وجود دارد و پس از چند روز و حداکثر 2 هفته برطرف می گردد.
 • تا مدت 3 هفته از حمام آفتاب، سونا و اعمال گرمای زیاد به ناحیه تزریق خودداری نمایید.
 • در روزهای اولیه کمپرس سرد در نواحی تزریق و استخراج و سپس کمپرس گرم سبب تسریع روند بهبود تورم و کبودی می گرددد.
 • پس از گذشت 2 روز فرد می تواند استحمام نماید، از ماساژ موضع و استحمام طولانی خودداری نمایید.
 • پیاده روی آرام در بهبود بسیار اهمیت دارد، از انجام فعالیت های سنگین در روزهای ابتدایی خودداری نمایید.
 • پس از گذشت 24 ساعت استفاده از ضد آفتاب و یا آرایش بلامانع است.
 • اگر دست ها محل تزریق چربی بود از انجام فعالیت زیاد با دست در دوهفته اول خودداری نمایید و در صورتی که محل تزریق چربی نواحی پاها و ران بود از پیاده روی و تردمیل تا 2 هفته بپرهیزید.
 • از فشار آوردن به ناحیه تزریق خودداری نمایید.
 • در صورت مشاهده آبسه تورم غیر معمول و ترشحات زرد از نواحی سوراخ شده سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • به این نکته توجه نمایید، درصورتیکه میزان چربی در ناحیه تزریق کم باشد امکان تزریق مجدد به راحتی فراهم بوده اما اگر مقدار آن زیاد باشد خارج کردن آن با دشواری همراه است.
 • تزریق در نواحی لب ها، چانه و قسمت هایی که تحرک زیادی دارند ماندگاری کمتری دارد بنابراین این نواحی نیاز به تمدید دارد.
 • حدود 40-50 درصد چربی های تزریق شده پس از یکسال باقی می ماند.
 • بین 6 هفته تا 6 ماه پس از تزریق نیاز به زمان برای بررسی ترمیم وجود دارد.

ماندگاری تزریق چربی چه مدت است؟

ماندگاری تزریق چربی به عوامل گوناگونی بستگی دارد و علاوه بر فاکتور سیستم بدنی هر فرد، تجهیزات و مهارت پزشک هم بسیار در این امر تاثیرگذار است. همچنین تعداد جلسات تزریق چربی دارای اهمیت و تاثیرگذار در ماندگاری است.

میزان فعالیت های روزانه و ورزش در چربی سوزی نقش اساسی دارد. اما در کل ماندگاری تزریق چربی از سایر روش های پرکننده فیلر بیشتر می باشد.

هزینه و قیمت تزریق چربی

تزریق چربی بدلیل پروسه طولانی و دشوارتر نسبت به تزریق ژل و مراخل انجام آن، که از استخراج چربی تا آماده سازی و خالص سازی و ترزیق را در بر می گیرد دارای هزینه بالاتری می باشد.

تجهیزات و مهارت و تخصص جراح در تعیین هزینه بسیار تاثیرگذار بوده. ما در انتهای صفحه کلینیک های تزریق چربی در ایران را در اختیار شما قرار داده ایم.

بهترین کلینیک تزریق چربی در ایران

جهت جستجوی بهترین مرکز تزریق چربی در ایران به بخش جستجو نزدیک به انتهای صفحه، و یا جهت جستجوی درمان های دیگر به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

سوالات متداول تزریق چربی

آیا پس از تزریق چربی، اسکار یا جای زخم قابل مشاهده است؟

در محل استخراج چربی برش کوچکی داده می شود و به طور معمول پس از گذشت چند ماه کمرنگ می گردد، و بهبود آن به سیستم بدنی هر فرد مربوط می شود.

آیا با یک بار تزریق چربی می توان به نتایج مطلوب رسید؟

به طور معمول در اکثر مواقع برای دریافت نتیجه دلخواه 2-4 بار می بایست تزریق تکرار شود.

چه سنی برای تزریق چربی مناسب است؟

تزریق چربی محدودیت سنی خاصی ندارد اما طبق نظر پزشکان افراد بالای 16 سال می توانند از این روش استفاده نمایند.

چه زمانی پس از تزریق چربی می توان فعالیت های روزمره را آغاز کرد؟

فرد پس از انجام تزریق می تواند حرکت کند و کارهای روزمره سبک را انجام دهد.

آیا چربی تزریق شده به صورت پس از تزریق چربی قابل حرکت است؟

تزریق چربی در واقع پیود سلول های چربی زنده می باشد و به بافت های اطراف خود جوش می خورد، بنابرای حرکتی در زیر پوست نخواهند داشت. حداقل تا یک هفته از ماساژ ناحیه و دست زدن به آن خودداری کنید.

چه زمانی پس از تزریق چربی نتایج نهایی حاصل خواهد شد؟

بهبودی اولیه پس از چند هفته حاصل می گردد و به مرور تورم ها کاهش می یابد. برای بررسی و مشاهده نتیجه نهایی نیاز به 6 ماه زمان است.

انجام عمل تزریق چربی چه مدت طول می کشد؟

زمان تزریق با توجه به ناحیه مورد نظر در زمان ها مختلفی انجام می شود به عنوان مثال برای نواحی صورت 1 ساعت و در نواحی باسن و سینه تا 3 ساعت به طول می انجامد.

آیا تزریق چربی یک روش ایمن است؟

بله، اما ایمن بودن روش تا حد بسیار زیادی به مهارت و تخصص پزشک مانند سایر روش های درمانی و زیبایی بستگی دارد.

آیا باید یک مقدار چربی مشخص برای تزریق چربی داشته باشیم؟

برای انجام این روش پزشک در ابتدا میزان چربی بدن فرد را مورد بررسی قرار می دهد زیرا برداشتن یک مقدار چربی ضروری است و میزان آن بسته به موضع تزریق دارد.

آیا عمل تزریق چربی، درد بسیاری به همراه دارد؟

مقدار و وجود درد به نوع عمل بستگی دارد، تزریق در نواحی صورت به دلیل کم بودن حجم چربی تزریقی به نسبت باسن و سینه درد کمتری دارد و در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده می گردد.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 1121  |
 5.00   از   5/00   از تعداد   4   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

کلینیک های تزریق چربی در ایران

تهران
شهریار حدادی

تزریق چربی به باسن دکتر حدادی

شهریار حدادی
تهران - ونک
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
امید رحمانی

حجم دهی گونه و صورت با تزریق فیلر و چربی

امید رحمانی
تهران - فرشته
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
نیلفروش زاده

تزریق چربی به نواحی صورت

نیلفروش زاده
تهران - جردن
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
آتریسا

تزریق چربی صورت و دست

آتریسا
تهران - اشرفی اصفهانی
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
امیر دریانی

ترنسفر و تزریق چربی

امیر دریانی
تهران - جردن
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
داوود رمزی

ترنسفر چربی باسن

داوود رمزی
تهران - جردن
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
ابوالفضل عبدیزدانی

تزریق چربی دست (نانوفت)

ابوالفضل عبدیزدانی
تهران - ولیعصر
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
علی جاودانی اصفهانی

ترانسفر و تزریق چربی | پیکر تراشی

علی جاودانی اصفهانی
تهران - شهرک غرب
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

کلینیک ها ContantUs