logo

 

تزریق ژل چیست؟

پرکننده ها و حجم دهنده های پوستی با ظاهر و ساختار ژل مانند، که تحت عنوان فیلر شناخته می شوند و به منظور پرکردن چروک های عمیق پوست و یا حجم دهی و یا اصلاح فرمی صورت و بدن مورد استفاده قرار میگیرند. قابل توجه است که تزریق فیلرهای پوستی از پرطرفدار ترین روش های جوانسازی بوده و در کنار تزریق بوتاکس بسیار مورد توجه قرار گرفته و متداول می باشد.

 

انواع فیلرهای پوستی

دسته بندی فیلرها به طور کلی شامل دو گروه می گردد، دسته اول بر اساس ماندگاری و دسته دوم بر اساس مواد و اجزای تشکیل دهنده.

اکثر فیلرها دارای اثر بخشی موقت بوده که به مرور زمان توسط بدن جذب و از بین می رود و تنها یک نوع دائمی موجود است که توسط سازمان FDA مورد تائید قرار گرفته است. پیش از توضیح در خصوص انواع فیلرها نکته ی مهمی که در هر حال می بایست مد نظر داشته باشید تفکیک تائیدیه FDA و CE است. CE یا تائیدیه اروپا در واقع گواهی تائیدیه رعایت اصول بهداشتی در فرآیند تولید دارو در شرکت سازنده می باشد و این گواهی دلیلی برای بی خطر بودن و فاقد عوارض بودن و ... نمی باشد . این مورد توسط سازمان FDA مورد بررسی قرار می گیرد.

 

براي مشاهده ديگر کلينيک ها بر روي دکمه زير کليک کنيد:

مشاهده ديگر کلينيک ها

 

فیلرهای دائم و غیر قابل جذب

این دسته از فیلرها که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد دارای عوارض جانبی بسیاری می باشد و به دلیل ایمنی پایین آن تنها یک نمونه، مورد تائید FDA قرار گرفته است. البته نکته ی حائز اهمیت در خصوص فیلر های دائم این است که تزریق آن تنها برای از بین بردن چین و چروک های عمیق مجاز می باشد.

پلی متیل متاکریلات (PMMA) تنها فیلر دائمی مورد تائید اف دی ای بوده که تنها به منظور رفع چین و چروک ها اطراف لب مجاز به استفاده می باشد. البته خارج از تائیدیه در موارد زیر تحت استفاده قرار می گیرد.

 • از بین بردن آثار به جا مانده از آکنه
 • پر نمودن فرو رفتگی های ایجاد شده از زخم ها
 • حجم دهی لب ها

PMMA یک پلیمر مصنوعی زیست تخریب ناپذیر است که توسط بدن جذب نمی گردد. اما نکته ی قابل توجه در این خصوص واکنش بدن نسبت به ماده خارجی بوده که در برخی افراد مانند بسیاری از داروها ممکن است حساسیت ایجاد کند.

محصولاتی تحت عنوان بلافیل یا Bellafill و آرته فیل یا Artefill که هردو توسط یک شرکت ساخته شده، تنها فیلر حاوی PMMA است که توسط اف دی ای تائید شده است. در ساخت این فیلر بجز PMMA از کلاژن گاوی و لیدوکائین برای بی حسی استفاده می گردد. پس از تزریق این نوع  ژل عوارض خفیفی نظیر مثل کبودی، تورم، خارش و مقدار کمی درد طبیعی می باشد.

 

فیلرهای موقت یا قابل جذب

فیلرهای موقت از مواد مختلفی تهیه می گردد عبارتند از : هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید و یا چربی بدن

 

کلاژن

کلاژن در واقع نوعی پروتئین بوده و از مهم ترین اجزای ساختاری پوست و دیگر بافت های بدن محسوب می شود. کلازن باعث سفت شدن پوست می گردد و در بافت های محکم تر مانند غضروف ها و استخوان ها سبب استحکام می شود. کمبود کلاژن از عوامل اصلی پیری پوست می باشد. کلاژن مورد استفاده در تزریق عموما از منابع حیوانی نظیر گاو و یا سلول انسانی تهیه می گردد. تزریق کلاژن روشی ایمن و دارای پایین ترین سطح عوارض می باشد. و شاید تنها مشکل موجود در این روش ماندگاری بسیار کم در حد 3-4 ماه باشد. به همین سبب میزان استفاده از کلاژن خالص در میان روش های تزریق بسیار کم استفاده است.

 

هیالورونیک اسید

هیالوریک اسید ماده ای قندی است که در بسیاری از بافت های بدن مانند پوست و غضروف ها وجود دارد. با مخلوط شدن این ماده و آب به شکل حجیم شده و ژلی مانندی تبدیل می گردد. به جهت طبیعی بودن هیالورونیک اسید، این روش از پرطرفدارترین روش ها در تزریق ژل می باشد.

 

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

هیدروکسی آپاتیت کلسیم یک نوع ماده معدنی است که در دندان ها و استخوان ها وجود دارد و در کنار کلاژن سبب استحکام آن ها می گردد. این ماده با موادی ژل مانند ترکیب شده و برای جوانسازی پوست پشت دست ها تزریق می گردد و ماندگاری بالایی تا حدود یکسال و نیم دارد. لازم به ذکر است بدانید این نوع ژل برای تزریق لب ها مناسب نمی باشد.

 

پلی لاکتیک اسید

این ماده نوعی پلیمر مصنوعی سازگار با بدن است که به مرور جذب می گردد. تزریق ژل با پلی لاکتیک اسید به صورت چندین تزریق طی ماه های متوالی انجام می پذیرد و تاثیر آن بعد چندین هفته نمایان می گردد و عموما ماندگاری تا حدود سال خواهد داشت.

 

بهترین برند برای تزریق ژل

 

جهت مطالعه مقاله بهترین مارک ژل صورت بر روی آن کلیک کنید.

 

متقاضیان انجام تزریق ژل معمولا می توانند تنها در انتخاب برند جهت ماندگاری انتخاب داشته باشند. اما مبحث نوع ژل مبحثی تخصصی است که می بایست توسط پزشک پس از معالجه و نیاز پوست شما انتخاب گردد. اما به طور کلی در حال حاضر تزریق ژل هیالوریک اسید از پرطرفدارترین و پر استفاده ترین روش های تزریق ژل موقت محسوب می گردد. این روش کمترین میزان عوارض را داشته و در صورت بروز هرگونه واکنش منفی و عوارض به سادگی و با تزریق آنزیم هیالورونیداز تمامی ژل های تزریق شده پاکسازی می گردد.

 

تزریق ژل در پوست چه کاربردی دارد؟

تزریق ژل بیشتر به منظور پر کردن چین و چروک های عمیق پوست و حجم دهی نواحی خاصی از صورت و جوانسازی پوست در میان عموم شناخته می شود. اما لازم است بدانید کاربردهای تزریق ژل به همین گزینه ها محدود نشده و در مبحث جوانسازی و زیبایی شامل کاربردهای فراوانی می گردد. در زیر به ذکر تمامی کاردهای تزریق ژل خواهیم پرداخت.

 

تزریق ژل برای حجم دهی

برای برجسته سازی لب ، گونه ، چانه و زوایای صورت از فیلرها استفائه می گردد. بسیاری از افراد این عمل را تحت عنوان پروتز می شناسند.

تزریق ژل برای از بین بردن چین و چروک ها

تزریق فیلر در از بین بردن چین و چروک های عمقی پوست در نواحی نظیر خطوط پیشانی و خط اخم، خط خنده، خطوط کنار بینی و لب، تزریق فیلر بسیار پر کاربرد می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان خط خنده بر روی آن (لینک قرمز رنگ) کلیک نمایید.

تزریق ژل برای حجم دهی به صورت

کاهش حجم صورت از عواقب پیری پوست به حساب می آید و بخش عمده ای از این کاهش حجم و افتادگی در نواحی لب ها، گونه ها، پلک ها ظاهر می گردد. تزریق ژل یکی از روش های موثر جبران این امر می باشد. همچنین جهت رفع سیاهی و گودی زیر چشم، رفع افتادگی پوست صورت و گردن از تزریق فیلر استفاده می نمایند.

تزریق ژل برای جوانسازی دست

از دیگر کاربردهای تزریق ژل به منظور جوانسازی پوست علاوه بر نواحی صورت می توان به تزریق فیلر در برخی نواحی بدن هم اشاره نمود که در میان تمامی آن ها تنها تزریق فیلر به قسمت پشت دست دارای تائیدیه FDA (سازمان غذا و داروی ایالت متحده اروپا) می باشد.

کاربردهای تائید نشده FDA : این تائید نشدن لزوما به منظور پر خطر بودن و یا غیر استاندارد بودن نمی باشد. سازمان FDA برای تائید دستورالعمل های خاص خود را دارد و گاها ممکن است برخی موارد هرچند بی خطر در این سازمان مورد تائید قرار نگیرد. اما به دلیل اعتبار بالا و مورد تائید بودن این سازمان در تمام جهان پیروی از دستورات آن گزینه بهتری می باشد. کاربردهای تزریق ژل در نواحی بدن شامل :

 • حجم دهی سینه و باسن و پاها
 • تزریق ژل درون استخوان، تاندون، رباط و عضله

 

تزریق ژل برای زیبایی بینی

یکی از پرکاربردترین روش های اصلاح فرم بینی بدون جراحی، تزریق ژل در این ناحیه می باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روش جایگزین مناسبی برای بسیاری از جراحی های غیر ضروری محسوب می گردد. در این روش ساده و سریع پس از بی حسی، فیلر با سوزن های ظریف در محل مورد نظر تزریق می شود. متخصص پس از تزریق ژل به نواحی مورد نظر اقدام به ماساژ ناحیه و فرم دهی بینی می نماید.

 

آیا تزریق ژل ایمن است؟

اولین گام پیش از اقدام به هر یک از روش های زیبایی، می بایست تحقیقات لازم در خصوص ایمنی و ضررها و نتایج را به عمل آورد و این نکته را در نظر داشت که آیا این روش برای شما هم مناسب می باشد؟

مهم ترین نکته برای ایمن بودن ژل های تزریقی که در انواع مدل ها موجود می باشد، تائیدیه FDA است. بنابراین بهتر است برای تزریق از ژل های دارای استاندارد استفاده نمود تا از خطرات و عوارض این روش در امان ماند. لازم به ذکر است که اگر این پروسه در کلینیک معتبر و با مواد استاندارد و رعایت بهداشت تحت نظر متخصص انجام پذیرد روش ایمنی محسوب می شود.

سوزن های مورد استفاده در این روش بسیار ظریف بوده و می توان گفت جراحتی پس از انجام کار به جا نخواهد گذاشت و پس از انجام تزریق ژل می توانید به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازید.

 

 

فواید و مزایای تزریق ژل

 • تزریق ژل روشی مطمئن و تاثیرگزار برای از بین بردن چروک های عمقی پوستی است که دیگر روش ها قادر به محو کردن آن نیستند. به دلیل زیست تخریب پذیر بودن آن شاهد واکنشی نخواهید بود.
 • بلافاصله پس از تزریق ژل نتیجه آن تا حدی قابل مشاهده می باشد.
 • یکی از فواید تزریق ژل غیر تهاجمی بودن این روش است که طی یک جلسه چند دقیقه ای انجام می پذیرد.
 • امکان برگشت به حالت قبلی در صورت عدم رضایت.
 • تائیدیه از سازمان غذا و دارو آمریکا FDA

 

معایب تزریق ژل

نکته بسیار پر اهمیت در مورد تزریق ژل نوع آن می باشد. ژل های دارای تائیدیه FDA عموما عوارضی به همراه نخواهد داشت. ژل های استاندارد ژل هایی هستند که در زمان تزریق بدن واکنشی به آن نشان دهد و در طی زمان شکل خود را حفظ نمایند. برخی ژل ها هستند که در ابتدا مشکلی نداشته اما به مرور زمان و گذشت چند ماه گلوله ای می شوند، بنابراین نوع و برند ژل بسیار حائز اهمیت است.

عارضه دیگری که برای جلوگیری، در هنگام تزریق ژل می بایست مورد توجه قرار گیرد مکان انجام تزریق و شخص تزریق کننده و شرایط بهداشتی و استریل می باشد. در صورتی که محل تزریق ژل ضدعفونی نگردد و این عمل درست انجام نگیرد احتمال بروز عفونت و عوارض خواهید بود.

 

نکات مهم قبل از تزریق ژل

علاوه بر نکاتی که در بالا در خصوص معتبر بودن کلینیک و برند ژل ذکر کردیم اقداماتی وجود دارد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

 • نوشیدن مقدار زیاد آب پیش از تزریق یکی از موارد مهم محسوب می شود.
 • برای جلوگیری از کبودی  و خونریزی، پیش از تزریق مصرف مسکن هایی نظیر ایبوپروفن، ژلوفن، ادویل و آسپرین و همچنین روغن ماهی، ویتامین E و.. توصیه نمی شود.
 • حتما در خصوص داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کنید تا از عوارض ناشی از تداخل دارویی جلوگیری گردد.
 • تا 24 ساعت پیش از انجام تزریق از نوشیدن الکل خودداری نمایید زیرا الکل سبب احتمال خونریزی و کبودی ناحیه تزریق را افزایش می دهد.
 • در زمان تزریق پوست خود را از هرگونه مواد آرایشی پاکیزه نمایید.
 • 24-48 ساعت بعد از تزریق امکان تورم و کبودی وجود خواهد داشت.
 • به علائم استاندار بودن ژل پیش از تزریق حتما توجه نمایید.

 

مراقبت های لازم بعد از تزریق ژل

 • مشاهده کبودی، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق و همچنین حساسیت های لمسی در محدوده تزریق بسیار طبیعی می باشد که طی چند ساعت یا نهایتا 3 روز رفع می گردد. برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل می توانید آناناس، قرص های ویتامین C، کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • پس از تزریق ژل تا 72 ساعت از ماساژ دادن ناحیه خودداری نمایید.
 • بعد از تزریق برای بهبود کبودی از کمپرس آب سرد استفاده نمایید.
 • به طور معمول بعد از انجام ترزیق احتمال درد وجود نداشته و یا بسیار خفیف می باشد. جهت تسکین درد می توانید از استامینوفن استفاده نمایید.
 • پس از تزریق تا 24 ساعت از مصرف الکل خودداری نمایید. زیرا الکل باعث تشدید تورم و کبدی ها می گردد.
 • تا زمان رفع تورم پوست، حدود 2 هفته اول از اعمال گرما به ناحیه تزریق خودداری نمایید، فعالیت هایی نظیر آفتاب گرفتن، سولاریوم، سونا، حمام گرم، جکوزی ممنوع می باشد. در مقابل سرمای شدید هم توصیه نمی گردد و می تواند تاثیر تزریق را کاهش دهد، بنابراین فعالیت هایی نظیر اسکی، پاتیناژ، برف بازی و... تا چند روز ممنوع می باشد.

 

مطلب مرتبط:  نکات مهم مراقبت بعد از تزریق ژل چانه

 

 

نتایج بعد از تزریق ژل

نتیجه تزریق ژل موقت بوده و تاثیر آن بین چند ماه الی دو سال وابسته به نوع ژل به طول می انجامد. تاثیر تزریق ژل بلافاصله بعد از انجام قابل مشاهده می باشد.

 

میزان ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

میزان ماندگاری ژل در واقع رابطه مستقیمی با برند ژل و ناحیه تزریق دارد.

مدت ماندگاری ژل لب : مدت ماندگاری ژل لب با تزریق ژل های با ترکیب پلی ساکارید حدود 6 ماه می باشد.

مدت ماندگاری ژل گونه : مدت ماندگاری ژل گونه حدود 8-6 ماه بوده ودر صورت تزریق از نوع کلسیم هیدروکسیاپاتیت تا 10 ماه افزایش می یابد.

البته لازم به ذکر است با مراقبت و رعایت، می توان ماندگاری ژل را افزایش داد، علاوه بر این سیستم بدنی هر فرد در ماندگاری ژل تاثیرگذار است.

 

تزریق ژل در چه نواحی از بدن استفاده می شود؟

تزریق ژل عموما به منظور جوانسازی پوست، رفع چین و چروک و برجسته سازی در نواحی صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

نواحی تزریق ژل در صورت 

 

نواحی تزریق ژل در بدن 

 • حجم دهی سینه
 • حجم دهی باسن

 

هزینه و قیمت تزریق ژل چقدر است؟

هزینه تزریق ژل بسته به مارک ژل و ماندگاری آن، و همچنین ناحیه تزریق و مقدار مورد نیاز برای تزریق متفاوت بوده. در ابتدا می بایست به پزشک متخصص و کلینیک معتبر مراجعه نمود تا پس از معاینه طبق تجویز پزشک اقدام به تزریق نموده تا از احتمال هرگونه واکنش منفی بدن و آلرژی جلوگیری گردد.

 

خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل

پیش از عنوان هرگونه ای نکته ای در ابتدا می بایست به این مهم پرداخت که جهت انجام تمامی امور مربرط به پوست از جمله تزریق ژل باید به پزشک متخصص و کلینیک معتبر مراجعه نمود. تمامی افرادی که داروی خاصی مصرف می نمایند، کسانی که از فیلرهای دائمی در گذشته استفاده کرده اند، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیماری های عفونی، قلبی، عروقی، دیابت و.. دارند، همگی باید پیش از تزریق اطلاعات کاملی از وضعیت خود در اختیار پزشکشان قرار دهند تا از احتمال هرگونه خطر و مشکلی پیشگیری شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که عموما عوارض تزریق ژل موقتی است که شامل کبودی، ورم ملایم، درد و قرمزی و... می باشد.

در موارد اندکی عوارض تبخال هم دیده شده که با مراجعه به پزشک به راحتی قابل رفع است.

عارضه توده های متورم در تزریق ژل زمانی اتفاق می افتد که تزریق در منطقه اشتباه صورت گرفته و یا به صورت عمقی تزریق صورت نگرفته باشد. که البته جای نگرانی نداشته و به وسیله تزریق یک نوع آنزیم خاص قابل رفع می باشد.

انسداد رگ های خونی یکی از عوارض نادر در تزریق ژل است. انسداد رگ های خونی سبب کاهش جریان خون در رگ ها می شود که این عارضه هم توسط پزشک قابل رفع است.

 

بهترین دکتر تزریق ژل در ایران

جهت مشاهده لیست اسامی مراکز تزریق ژل در ایران به بخش جستجوها و جهت جستجوی درمان های دیگر به صفحه اصلی مراجعه نمایید.

 

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 2869  |
 4.17   از   5/00   از تعداد   6   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

کلینیک های تزریق ژل در ایران

تهران
علی رمضانی

رفع خطوط وفرم دهی نواحی صورت با تزریق ژل

علی رمضانی
تهران - ولیعصر
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
حمیدرضا کلانتری

تزریق فیلر

حمیدرضا کلانتری
تهران - ازگل
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
امیر هاشملو

فرم دهی نواحی صورت و لب با تزریق ژل

امیر هاشملو
تهران - جردن
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
بلوتاچ (رویای آبی)

تزریق ژل (گونه، چانه، لب و...)

بلوتاچ (رویای آبی)
تهران - ونک
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
ایرانیان

تزریق ژل با برندهای معتبر

ایرانیان
تهران - زعفرانیه
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
محمد پاکدل

تزریق فیلر بینی جهت اصلاح فرم

محمد پاکدل
تهران - الهیه
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
مصطفی مهدوی نیا

تزریق فیلر اصلاح فرم بینی

مصطفی مهدوی نیا
تهران - فرشته
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

تهران
آتریسا

اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر

آتریسا
تهران - اشرفی اصفهانی
مشاهده اطلاعات

توجه: دریافت شرایط ویژه با ذکر نام فایندکلینیک در هنگام تماس

کلینیک ها ContantUs