logo

سفید کردن یا بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از روش‌های زیباسازی رنگ دندان‌ها بلیچینگ دندان می‌باشد. به کمک این روش دندانپزشک لکه‌های ایجاد شده روی دندان ها و تغییر رنگ ناشی از گذر زمان و ژنتیک را اصلاح می کند. هدف نهایی این روش سفید شدن دندان و زیبایی لبخند شخص می باشد.

بلیچ دندان به غیر از زیبایی هیچ خاصیت درمانی دیگری ندارد. این تکنیک ایده آل افرادی است که با فرم و مدل دندان‌های خود مشکلی نداشته و تنها مایلند دندان‌های سفیدتری داشته باشند. در ادامه به بررسی کامل این درمان در منزل و داخل مطلب می پردازیم.

 

راه های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان می‌تواند در خانه یا در مطب انجام بپذیرد. در ادامه به شرح این روش‌ها خواهیم پرداخت.

بلیچینگ دندان در منزل

جهت بیلیچینگ در خانه و یا اصطلاحا هوم بلیچینگ (Home Bleaching) فرد می‌بایست ابتدا یک جلسه به دندانپزشکی مراجعه نماید. در این مرحله از دندان‌های فک بالا و پایین قالب گیری انجام می شود. این قالب  دارای فضای کافی برای پرکردن ماده سفید کننده است مورد نیاز است. به همراه این قالب نحوه‌ی مصرف و نوع ماده سفید کننده را از پزشک دریافت می‌کنید. تا در نهایت در منزل اقدام به سفید کردن دندان های خود کنید.

بلیچینگ در خانه

ژل سفید کننده دندان

ژل سفید کننده دندان نوعی ماده سفید کننده بوده که در آزمایشگاه‌های تخصصی جهت بلیچینگ خانگی تولید می‌شود. نکته‌ی مهم در خصوص این ژل‌ها تاثیر آن‌ها بوده که تنها بر روی رنگدانه‌های طبیعی دندان موثر است. این نوع ژل روی لمینت یا کامپوزیت و هرگونه روکش هیچ تاثیری نخواهد داشت.

با استفاده از این ژل تا مدتی دندان‌های سفیدتری خواهید داشت و مراقبت‌های شما در ماندگاری آن موثر می‌باشد. به عنوان مثال استفاده از خوراکی‌های رنگ دار مانند چای یا قهوه و یا استعمال سیگار باعث کوتاه‌تر شدن اثرات سفید کنندگی آن می‌گردد.

لاک سفید کننده دندان

لاک دندان یا همان قلم بلیچینگ یکی از مواردی است که ممکن است بسیار دیده باشید. این لاک‌ یا سفیدکننده عای دندان که توسط چندین کمپانی عرضه می شود در داروخانه‌ها موجود می باشد. این محصول منجر به سفیدی موقت دندان‌ها می‌گردد اما نکته قابل توجه این است که سفیدی به اندازه‌ای که در تبلیغات مشاهده می‌کنید نخواهد بود.

همچنین طبق نظر بسیاری از متخصصان به دلیل ترکیبات ناشناخته در این لاک‌ها امکان آسیب به دندان نیز وجود دارد. لاک سفید کننده دندان امروزه نزد بسیاری افراد به خصوص عروس‌ها برای سفید شدن رنگ دندان در مراسم و عکس‌ها محبوبیت دارد. در نظر داشته باشید که کم ریسک ترین گزینه برای سفیدسازی دندان‌ها مراجعه به یک دندانپزشک مجرب است.

از خمیردندان سفید کننده دندان استفاده کنیم یا نه؟

خمیردندان‌های سفید کننده دندان دارای ترکیباتی نظیر دی اکسید تیتانیوم و یا ترکیبات پراکسید می‌باشد. در این خمیر دندان‌ها مواد سفید کننده روی سطح دندان‌ها رسوب نموده و منجر به سفیدی موقت دندان‌ها می‌شود.

البته لازم به ذکر است که این خمیر دندانها توانایی سفید کردن دندان‌های به شدت زرد و یا بد رنگی‌های ناشی از پوسیدگی را ندارد. استفاده از این خمیر دندان‌ها به میزان کم، خطری برای دندان‌ها نخواهد داشت. اما اگر در مصرف آن‌ها زیاده روی شود به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی می‌تواند به مرور زمان به مینای دندان صدمه وارد نماید.

بلیچینگ دندان در مطب

این روش نوعی دیگر از بیلیچینک که در مطب انجام می‌گیرد. همچنین تحت عنوان بلیچ آفیس (Office Bleaching) هم شناخته می‌شود. این متد نوعی روش سفید کردن دندان‌ها در مدت زمانی کوتاه‌تر از روش خانگی بوده و در مطب دندانپزشکی انجام می‌گیرد.

در روش بلیچینگ مطبی برای محافظت لثه‌ها از مواد اکسیدکننده (نوعی ژل محافظ) بر روی لثه‌ها استفاده می‌گردد. این مواد با نور آبی در جای خود محکم می‌شوند. در واقع این روش یکی از سریع‌ترین و موثر‌ترین روش‌ها برای سفید شدن دندان‌ها می‌باشد. که نسبت به روش‌های خانگی مقداری هزینه بیشتری در بر خواهد داشت.

بهترین روش بلیچینگ دندان کدام است؟

پس از شرح روش‌های متداول سفیدسازی دندان‌ها، اکنون به این پرسش می رسیم که کدامیک از این روش‌ها مناسب‌تر است؟ هریک از روش‌های سفید کردن یا بیلیچینگ دندان دارای مزایا و معایبی می‌باشد که انتخاب آن بر عهده شما است. به عنوان مثال در روش خانگی بلیچ دندان دارای دوز‌های پایین‌تری از مواد سفید کننده است. در این روش فرد کیت مربوطه را به همراه ژل سفیدکننده مناسب را از دندانپزشک دریافت می‌نماید. سپس در طول شبانه روز ۱-۲ بار به مدت مشخصی که توسط دندانپزشک توصیه شده از آن استفاده می کند.

جالب است بدانید سفید کردن دندان‌ها در خانه به نسبت مطب نتایج بهتری را در پی خواهد داشت اما زمانبر‌تر خواهد بود. اما بلیچینگ در مطب دندان پزشکی روشی سریع و تحت نظارت پزشک است. به همین سبب گاها دوز بالاتری از پراکساید هیدروژن و برای سفید کردن دندان از لیزر و نور استفاده می شود. همچنین دندانپزشک از مواد ضد حساسیت برای جلوگیری از حساسیت دندان نیز می‌تواند استفاده نماید. این روش نسبت به سفید کردن دندان‌ها در خانه دارای هزینه بیشتری می‌باشد.

سفید کردن دندان

مزایای بلیچینگ دندان

نکته‌ی کلی قابل ذکر در خصوص مزایای بیلیچینگ دندان این است که این روش تنها بر روی زیبایی و ظاهر تاثیر مثبت دارد. از جمله تاثیرات مثبت بلیچ دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بهبود ظاهر فرد و داشتن لبخندی زیباتر که مستقیما در اعتماد به نفس فرد و بهبود روابط اجتماعی وی تاثیر خواهد داشت.
 • ایجاد حس رضایت و سلامتی روانی
 • تاثیرگذاری بیشتر بر روی افراد در نگاه اول
 • طبق تحقیقات لبخند زیبا می تواند توجه مخاطبان را از روی نواقص دیگر چهره بر دارد.
 • مانند سایر روش ها مانند لمینت نیازی به تراش دندان ها نمی باشد.

معایب بلیچینگ دندان

 • هزینه نسبتا زیاد
 • عدم پوشش دهی بیمه
 • غیر دائمی بودن
 • تمامی افراد کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند
 • محدودیت در استفاده از برخی خوراکی ها
 • مواد شیمیایی مورد استفاده در این روش می تواند برای دندان ها حساسیت ایجاد نماید.
 • نتیجه درمان تا حدودی وابسته به ژنتیک و نوع مشکلات فرد دارد.

عوارض بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان‌ها اگر توسط متخصص با مهارت کافی و یا تحت نظارت پزشک و توصیه‌های وی در منزل انجام شود عوارضی در پی نخواهد داشت. تنها عوارض زمانی به وجود می‌آید که فرد در استفاده از سفید کننده‌ها زیاده روی کرده و یا از مواد غیر استاندارد استفاده نماید. در این صورت آسیب به مینای دندان و بروز حساسیت‌ها دندان و لثه را در پی خواهد داشت.

چگونه دندان های سفید داشته باشیم؟

این پرسش یکی از متداول ترین پرسش ها در زمینه سفیدکنندگی دندان هاست. باید در نظر داشته که علاوه بر روش‌های سفید کردن دندان با مواد شیمیایی روش‌های مراقبتی دیگری وجود دارد که می‌تواند تاثیر در سفیدی دندان داشته باشد. در ابتدا به عواملی می‌پردازیم که باعث می‌شود به مرور زمان دندان‌هایمان زرد و تیره به نظر برسد.

به عنوان مثال برخی خوراکی‌ها می‌تواند باعث بروز لکه بر روی مینای دندان (خارجی‌ترین لایه دندان) گردد. همچنین وجود جرم و انباشته شدن آن روی دندان‌ها می‌تواند سبب زردی دندان شود که البته با شوینده‌های مناسب رفع می‌گردد.

همچنین گاها به دلیل فرسایش مینای دندان و پیدا شدن عاج دندان که بافتی زرد و استخوانی دارد می‌تواند سبب زرد به نظر رسیدن دندان گردد.

بلیچ دندان

روش های موثر برای سفید کردن دندان ها

 • استفاده از روغن : استفاده از روغن های از بین برنده باکتری هایی که منجر به تشکیل پلاک و زردی دندان می شودند. روغن هایی مانند روغن کنجد، نارگیل می تواند باعث کاهش باکتری و جرم گرفتن دندان و لثه شوند.
 • خوردن میوه و سبزی : جویدن میوه و سبزیجات می تواند باعث از بین رفتن جرم دندان ها گردد. 
 • میوه هایی نظیر توت فرنگی و آناناس می توانند در سفیدی دندان موثر باشند.
 • جلوگیری از ایجاد لکه و زردی در دندان ها : به مرور زمان و افزایش سن دندان ها زردتر می شوند که با استفاده از روش های مختلف و مراقبت ها می توان از آن جلوگیری نمود.
 • استفاده کمتر از مواد خوراکی که سبب زرد شدن دندان می گردد مانند چای، قهوه، نوشابه و... و در صورت استفاده سریعا پس از آن از مسواک استفاده نمایید.
 • رعایت بهداشت دندان ها، مسواک، نخ دندان و...
 • کم کردم مصرف قند : مواد قندی می تواند زمینه ساز رشد باکتری ها وجرم دندان شود.
 • وجود کلسیم کافی در مواد مصرفی که منجر به استحکام دندان و جلوگیری از فرسایش مینای دندان می شود.
 • اجتناب از استعمال سیگار و قلیان

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ دندان در مطب با یک ماده‌ای که حاوی پراکساید هیدروژن است انجام می‌شود. این ماده به دندان‌ها جذب شده و طی یک سری تغییرات شیمیایی منجر به سفیدی دندان می‌شود. لازم به ذکر است طی این فرایند مینای دندان به هیچ عنوان سائیده نمی‌شود و آسیبی به آن وارد نمی‌گردد. دندانپزشک برای تاثیرگذاری بیشتر از نور و گرما نیز استفاده می‌نماید.

بدین منظور از دستگاهی که متناسب با این عمل طراحی شده کمک می‌گیرد. در این روش ابتدا بوسیله دهان باز کن مخصوص لب بیمار کنار زده می‌شود. سپس سطح لثه‌ها برای محافظت با ژل مخصوص پوشانده می‌شود. بعد از این فرایند سفید کردن دندان آغاز می‌گردد که معمولا طی یک جلسه یک‌ساعته انجام می‌شود.

اقدامات و آمادگی لازم قبل از بلیچینگ دندان

 • ابتدایی ترین و مهم ترین اقدام پیش از بلیچینگ دندان انتخاب پزشک است. ما در فایندکلینیک شما را در این امر راهنمایی می نماییم.
 • نمونه کارهای دندانپزشک را مشاهده نمایید.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت نموده و از خوردن خوراکی های دارای رنگ تا حد امکان اجتناب نمایید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

 • در ساعات ابتدایی پس از بلیچینگ، دندان های خود را با آب گرم شسته و برای پیشگیری از التهاب لثه ها را ماساژ دهید.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.
 • تا 48 ساعت از مصرف مواد غذایی رنگ دار پرهیز نموده و پس از آن هم در مصرف اینگونه مواد دقت نمایید.
 • از استعمال سیگار و قلیان اجتناب نمایید.
 • استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت توصیه می شود.
 • از مصرف غذاهای اسیدی و سرد خودداری نمایید.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

عوامل مختلفی در تغییر رنگ دندان‌ها دخیل می‌باشند. این عوامل به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. علل داخلی به دوران تشکیل دندان‌ها در کودکی و ژنتیک مربوط می‌شود. علل خارجی هم موادی هستند که با سطح دندان‌ها در تماس بوده و منجر به تغییر رنگ می‌گردد.

 • رنگدانه های مواد غذایی می تواند در طول مدت سبب تغییر رنگ و تیره شدن دندان شود.
 • دود سیگار و قلیان در تغییر رنگ دندان ها بسیار تاثیرگذار است.
 • پوسیدگی دندان از دیگر عوامل تغییر رنگ در دندان ها می باشد.
 • ضربه خوردن، آسیب دندان، تصادف و اینگونه موارد می تواند به دلیل اختلال در خون رسانی دندان و تغییر رنگ آن باشند.
 • برخی ترمیم ها با مواد بی کیفیت در دندان ها می تواند به مرور زمان سبب تغییر رنگ در دندان ها شود.
 • افزایش سن خود عاملی برای کم شدن درخشش دندان و تغییر رنگ است.
 • استفاده نادرست و نابجا از فلوراید و همچنین استفاده از برخی داروها می تواند در تغییر رنگ دندان ها نقش داشته باشد.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان در چیست؟

بلیچینگ دندان راه حلی برای داشتن دندان های سفیدتر و شفاف تر بصورت موقت است. این روش بیشتر در افرادی کاربرد دارد که تنها با رنگ دندانشان مشکل داشته و از فرم آن رضایت ندارند. باید توجه داشت که این روش تنها بر روی دندان های طبیعی موثر است.

زیرا ترکیبات موجود در مواد سفید کننده فقط بر روی دندان های طبیعی تاثیرگذار است و برای این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. از آن طرف لمینت نوعی پوشش می باشد که پس از تراشیدن میزان کمی از مینای دندان روی دندان ها قرار می گیرد. لمینت موجب اصلاحات فرمی و رنگی دندان می شود. در نهایت انتخاب میان این دو روش بستگی به نیاز و شرایط شما دارد.

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

قیمت و هزینه بلیچینگ دندان

هزینه سفید کردن دندان‌ها با روش بلیچینگ بسته به جنس مواد استفاده شده می‌باشد. در مجموع می‌توان گفت که این روش به نسبت سایر روش‌ها مقرون به صرفه می‌باشد. هزینه بلیچینگ مطبی و خانگی معمولا در یک سطح قرار دارد. استفاده همزمان از این دو روش می‌تواند تاثیر مثبت‌تری را به همراه داشته باشد.

بهترین کلینیک بلیچینگ دندان در ایران

همانطور که گفتیم تخصص و مهارت پزشک از مهم‌ترین نکات مراقبت از دندان و جلوگیری از صدمه به آن‌های   می‌باشد. زیرا مهارت و مواد مورد استفاده در پروسه کار بینهایت وابسته به دندانپزشک است. رسالت ما در فایند کلینیک معرفی بهترین کلینیک و دندانپزشک ها می باشد. بدین منظور بر روی کادر مستطیلی سرخابی رنگ پایین و سمت چپ صفحه با عنوان کلینیک ها کلیک کنید.

بلیچینگ دندان فایند کلینیک

زمانی که در فایندکلینیک پزشک یا کلینیکی به شما معرفی می‌گردد این اطمینان وجود داشته که تیم پشتیبانی ما تمامی مدارک و مجوزهای لازمه آن کلینیک و پزشک را بررسی نموده است. بنابراین با خیال راحت با توجه به موقعیت جغرافیایی و شهر و استان سکونت خود می‌توانید بهترین کلینیک‌های دندانپزشکی و پزشکان اطراف خود را بیابید.

 

سوالات متداول بلیچینگ دندان

دوام و مدت ماندگاری نتایج بلیچینگ دندان چقدر است؟

بلیچینگ دندان روشی موقت بوده و مدت زمان ماندگاری تا میزان زیادی به مراقبت های فرد بستگی دارد. بنابراین مراقبت ها و رعایت بهداشت دندان و دهان از اهمیت بالایی برخوردار است. این روش با توجه به عوامل ذکر شده بین چند ماه تا نهایتا 3-4 سال ماندگاری خواهد داشت.

بلیچینگ چقدر دندان ها را سفید می کند؟

پاسخ به این سوال علاوه بر مرغوبیت مواد و روش مورد استفاده، به رنگ پذیری و جنس دندان های فرد نیز بستگی دارد. به طور کل با انتخاب درست پزشک و کلینیک مطمئن بهترین نتایج را خواهید داشت.

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان در چیست؟

در بلیچینگ دندان هیچگونه ماده خارجی روی سطح دندان را نمی پوشاند. برخلاف این روش در کامپوزیت نوعی ماده روی سطح دندان قرار می گیرد. در بلیچینگ با استفاده از ماده ای حاوی پراکسید هیدروژن باعث تغییر رنگ و سفید کردن دندان ها می شوند.

جرم گیری بهتر است یا بلیچینگ دندان؟

هر دو روش منجر به سفیدی دندان ها می شود اما در هریک میزان سفید گردن و نوع آن تفاوت دارد. در جرمگیری، پاکسازی دندان ها از املاح رسوب کرده، رفع بوی بد دهان و تیرگی و زبری آن انجام می شود. در واقع برای از بین بردن پلاک های دندانی از جرم گیری استفاده می شود. از آن طرف بلیچینگ روش سفید کردن دندان ها است. این روش درمانی برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه های روی دندان است. این عوامل طی گذشت زمان و یا تحت عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. بلیچ دندان صرفا یک روش زیبایی است و خواص درمانی ندارد.

آیا بلیچینگ دندان محدودیت سنی دارد؟

خیر، اما به دلیل بالغ شدن عاج و مینای دندان توصیه می شود که پس از 18 سالگی انجام بپذیرد. زیرا امکان دارد برای فرد حساسیت های دندانی و لثه ای ایجاد کند.

بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

برای اکثر افراد طی یک جلسه درمان انجام می گیرد. تنها در برخی افراد به دلیل حساسیت های دندانی طی 2 الی چند جلسه انجام می پذیرد.

بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

برای افرادی که دارای دندان های سالم با استحکام بالا و مینای قوی باشند.

بلیچینگ دندان چقدر طول می کشد؟

به طور معمول بلیچینگ دندان در مطب طی یک جلسه و مدت زمان یک ساعت انجام می گردد. البته در صورت وجود دندان های حساس امکان بیشتر شدن تعداد جلسات وجود دارد.

این صفحه را به اشتراک بگذاریم:
 496  |
 5.00   از   5/00   از تعداد   1   رای   |
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجربیات و سوالات خود در مورد مطالب این صفحه را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد.

ContantUs